U-18 Juniorzy

10KWI2018

Turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski U-18.

W dniach 6-8 kwietnia 2018 r. odbył się we Włocławku Ćwierćfinał Mistrzostw Polski Juniorów U-18 z udziałem drużyn: Energa PGK Słupsk, Polonia Leszno, Start Lublin i TKM Włocławek.

Piątek 06.08.2018

Włocławianie w inauguracyjnym meczu mieli za przeciwnika zespół Energi PGK Słupsk, z którym po ciężkiej walce wygrali 78:72. Zanim syrena oznajmiła koniec meczu, to przez 40 minut byliśmy świadkami zmieniających się sytuacji, w których na przemian zmieniało się prowadzenie jednej lub drugiej drużyny. Obydwa zespoły grały nerwowo, przedkładając nad obronę szybką chaotyczną grę, w której popełniano dużo własnych błędów. Do przerwy wynik był remisowy 33:33. W trzeciej kwarcie Energa przeprowadziła kilka szybkich kontrataków i w 26 minucie meczu prowadziła 46:41, aby w następnych minutach osiągnąć przewagę 11 punktów (52:41). Na szczęście, pod koniec 3 kwarty TKM zastosował obronę strefową 1-3-1, z którą zawodnicy ze Słupska nie mogli sobie poradzić i to zadecydowało, że włocławianie zmniejszyli straty do 4 punktów (53:57). W czwartej kwarcie powiększył się nacisk, grającego z olbrzymią walecznością zespołu włocławskiego, na przeciwników, którzy zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Na 4 minuty przed końcem dał o sobie znać "czołowy rzutowszczyk za 3 punkty"- Aleksander Griszczuk (kontynuator tradycji koszykarskich po swoim sławnym ojcu-Igorze) i celną " trójką" wyprowadził zespół włocławski na prowadzenie 67:65. Następne sekundy to domena Marcela Afeltowicza ,który pod rząd uzyskał 9 punktów, powiększając prowadzenie na 76:72. Kropkę nad "i" postawił Stanisław Pytel, który na 11 sekund przed zakończeniem, dwoma celnymi "wolnymi" ustalił wynik na 78:72. To pierwsze zwycięstwo TKM-u  wzmocniło świadomość zawodników, że w następnych meczach można także powalczyć o jak najlepsze wyniki, w drodze do półfinału Mistrzów Polski.

TKM Włocławek - Energa PGK Słupsk 78:72 (20:17, 13:16, 20:24, 25:15)

Punkty dla TKM-u: Pytel-8, Lebiedziński-0, Piątek-8, Markowski-1, Drozdowski-16, Afeltowicz-21, Griszczuk-21, Jankowski-3.

Sobota 07.04.2018

W drugim dniu turnieju przeciwnikiem TKM-u był  MKS Start SA Lublin. Po jednostronnej grze zwycięstwo odniósł zespół z Lublina 83:63. Nie umilkły echa zwycięstwa TKM-u, w pierwszym dniu turnieju, nad Energą PGK Słupsk, a w dniu dzisiejszym musieliśmy przełknąć gorzką pigułkę w meczu ze Startem Lublin. Od początku mecz nie układał się po myśli TKM-u. Przeciwnik co chwila dziurawił naszą obronę strefową celnymi "trójkami" (których trafił 10x w I połowie meczu) i po 5-ciu minutach prowadził 8:20. Były okresy w tym meczu, kiedy TKM , dzięki olbrzymiej ambicji i woli walki zmniejszał przewagę przeciwników do 6-7 punktów, ale lublinianie wyrównywali grę i ponownie uzyskiwali przewagę 10-14 punktów. W trzeciej kwarcie , włocławianie grając bardzo ofiarnie, uzyskali lekką przewagę i prowadzenie Startu zmalało do 8 punktów (53:61). Wydawało się, że w ostatniej kwarcie zespół TKM-u pójdzie za" ciosem " i odzyska prowadzenie. Mimo wysiłków nie udało się przełamać Startu i z minuty na minutę zespół włocławski tracił wiarę w zwycięstwo. W końcowych minutach na boisku grała rezerwowa piątka TKM-u, a mecz zakończył się zwycięstwem Startu 83:63. W tym  meczu, goście wykazali się niespotykaną skutecznością w rzutach za 3 punkty, trafiając w całym meczu 12 x. To deprymowało naszą obronę i następnie prowadziło do nerwowych poczynań w akcjach ofensywnych. O awansie  do rozgrywek półfinałowych Mistrzostw Polski Juniorów U-18 decydował mecz z Polonią Leszno.

TKM Włocławek-MKS Start SA Lublin  63:83 /15:20,17:26,21:15,10:22/.

Punkty dla TKM-u: Piątek-8, Lebiedziński-0, Pytel-2, Markowski-0, Drozdowski-17, Protasiuk-0, Afeltowicz-18, Hołda-0, Griszczuk-14, Balcerkowski-0, Bednarek-4, Jankowski-0.

Niedziela 08.04.2018

W trzecim dniu rozgrywanego we Włocławku ćwierćfinałowego turnieju o Mistrzostwo Polski U- 18, TKM rozegrał decydujący mecz, o drugie miejsce w turnieju, z drużyną Jamalex Polonia 1912 Leszno. Stawką tego meczu był awans do turnieju półfinałowego o Mistrzostwo Polski U-18 Mężczyzn. Zespół włocławski przystąpił do meczu bardzo skoncentrowany, naładowany energią i entuzjazmem. Odszedł w niepamięć niedosyt po przegranym meczu z Lublinem.
Od początku zaczął się szturm na kosz Polonii. Bez wytchnienia trwały zabójcze kontrataki w wykonaniu zawodników TKM-u, przy których obrona gości była bezradna. Pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem TKM-u 30:15. Gdy w 6 minucie drugiej kwarty, po trzech wspaniałych kontrach (Piątek, Drozdowski, Afeltowicz) wynik "podskoczył" na
40:19 było wiadomym, że TKM tego meczu nie przegra! Druga kwarta zakończyła się prowadzeniem włocławian 53:30. Zespół TKM-u grał jak w transie. Mimo to do końca trwała
zacięta walka pod koszami. Zespół Polonii nie myślał tanio sprzedać "skóry"i co pewien czas dawał znać o sobie zdobywając punkty. W trzeciej kwarcie nacisk drużyny włocławskiej nie zelżał. Twarda, ambitna obrona, błyskawiczne wejścia pod kosz przeciwnika (Griszczuk, Drozdowski, Afeltowicz) były ozdobą meczu i powiększały prowadzenie. Przeciwnik był niemiłosiernie "dobijany". Na początku 4 kwarty gdy TKM wygrywał różnicą 46 punktów (85 :39) do gry weszła druga piątka i dokończyła
dzieło! Mecz zakończył się wspaniałym zwycięstwem TKM-u 95:59. Droga do półfinałów była otwarta !.
Ten sukces był owocem gry całego zespołu, w którym nie było tym razem słabych punktów. Wszyscy spełnili swoje zadanie.

Jamalex Polonia 1912 Leszno--TKM Włocławek 59:95 (15:30, 15:23, 6:25, 23:17)